انسان شناسي سايکولوژيست ها (2): يونگ

کارل يونگ

يونگ نسبت به انسان نگاه جبرگرايانه نداشت و معتقد بود شخصيت ممکن است تا اندازه­اي به وسيله تجربيات کودکي و توسط کهن­ الگوها (ديرين گونه ها) تعيين شود. وي هدف نهايي و لازم زندگي را تحقق بخشيدن به خود مي ­دانست.

تجربه ­هاي باستاني موجود در ناهشيار جمعي به وسيله موضوعات يا الگوهاي تکراري آشکار مي­ شوند که يونگ آنها را کهن الگو يا صورت­ هاي ازلي ناميد. کهن­ الگوها با تکرار در زندگي نسل­هاي متوالي در روان ما تثبيت شده­ اند و در رؤياها و خيال­ پردازي­هاي ما آشکار مي­ شوند. وي کهن­ الگوهاي اصلي را پرسونا (نقاب)، آنيما (زن)، آنيموس (مرد)، سايه (غرايز) و خود مي­داند. از نظر وي قدرتمندترين کهن­ الگو سايه است که شامل غرايز بنيادي و ابتدايي مي­ شود. کهن­ الگوي من مسئول کنترل سايه (غرايز) است تا خلاقيت و نشاط را به اندازه کافي داشته باشيم. کهن­ الگوي خود وحدت،  يکپارچگي و هماهنگي کل شخصيت را نشان مي­­دهد. يونگ هدف نهايي زندگي را تلاش به سوي کامل شدن مي ­داند. کهن­ الگوي خود شامل کنار هم قرار گرفتن و توازن تمام قسمت­هاي شخصيت است. در کهن ­الگوي خود، فرايندهاي هشيار و ناهشيار همگون مي­ شوند به طوري که خود يعني کانون شخصيت، از من به نقطه ­اي از تعادل در نيمه راه بين نيروهاي متضاد هشيار و ناهشيار منتقل مي­شود (تثليث سايه، من و خود).

به نظر يونگ تا وقتي دستگاه­ هاي ديگر روان رشد نکرده باشند، کهن­ الگوي خود نمي­ توانند شروع به ظاهر شدن کند. اين حالت حدود ميان سالي اتفاق مي­ افتد که در نظريه يونگ دوره بسيار مهم انتقال است،  همانگونه که در زندگي خود او بود. شکوفا شدن خود مستم هدف­ها و برنامه­ هاي براي آينده و درک دقيق توانائي­ هاي شخص است.

مشخصات

• جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : کهن­ ,يونگ ,الگوي ,زندگي ,سايه ,غرايز ,کهن­ الگوي ,سايه غرايز ,کهن­ الگوها ,شناسي سايکولوژيست ,انسان شناسي ,انسان شناسي سايکولوژيست
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

دختری از دنیای پاییز باربری تک تهران Alejandra آموزش تهيه کيک و شيريني Jamie Mlle Liaison بانک اطلاعات صنایع و مشاغل کشور درآمد راحت و آسان برای هر شخص