انسان شناسي سايکولوژيست ها (11): راجرز

کارل راجرز

به اعتقاد راجرز افرادي که از نظر رواني سالم­ هستند مي‌­توانند خودشان، افراد ديگر و رويدادهاي موجود در محيط­شان را به صورتي که واقعاً هستند، درک کنند. اينگونه افراد آزادانه نسبت به تمام تجربيات گشوده هستند، زيرا به نظر انها هيچ چيزي براي خودپنداره آنها تهديد کننده نيست. به نظر راجرز شخص کامل نتيجه مطلوب رشد رواني و تکامل اجتماعي است. چنين شخصي هيج تجربه‌­اي را تحريف نکرده يا از آن دوري نمي‌­کند، در هر لحظه زندگي مي­‌کنند و تمام تجربيات تازه هستند، به ارگانيزم و واکنش‌­هاي و پاسخ‌­هاي خودشان اعتماد دارند نه داوري­‌هاي ديگران، معيارهاي اجتماعي و قضاوت­‌هاي عقلاني خود (من ياد گرفته‌­ام که کل احساس ارگانيزم من از يک موقعيت، قابل اعتمادتر از عقل من است، راجرز، 1961)، تصميم­‌گيري آزاد و بدون قيد و بند و ممانعت، خلاق و داراي زندگي سازنده و سازگارانه نسبت به تغيير شرايط محيط، مواجهه با مشکلات.

راجرز براي مشخص کردن شخص کامل کلمه شکوفاکننده را به کار برد نه شکوفاشده. کلمه دوم به شخصيت پرداخت شده يا راکد اشاره دارد که مورد نظر راجرز نبود. رشد خود هميشه در حال پيشروي است. کامل بودن مسير است نه مقصد. اگر تلاش و پيشرفت متوقف شوند، شخص خودانگيختگي، انعطاف­‌پذيري و گشودگي به تجربيات جديد را از دست مي‌­دهد. تأکيد راجرز بر تغيير و رشد، در کلمه شدن کتاب «درباره انسان شدن» او ديده مي­‌شود.

به اعتقاد راجرز اشخاص کامل در آفرينش خودشان آزادي انتخاب دارند و هيچ جنبه از شخصيت براي آنها تعيين نمي­‌شود. از نظر او اگرچه گرايش شکوفايي ذاتي است، ولي فرايند شکوفاشدن بيشتر تحت تأثير نيروهاي اجتماعي قرار دارد تا نيروهاي زيستي.

راجرز هدف نهايي و ضروري زندگي را کامل شدن مي­‌داند. از نگاه او انسان توسط نيروهاي زيستي غريزي هدايت نمي­‌شود يا به وسيله رويدادهايي که در پنج سال اول زندگي اتفاق افتاده‌­اند کنترل نمي‌­شود. نگرش انسان به سوي آينده است، پيش­‌رونده است نه پس­‌رونده و به سوي رشد گرايش دارد نه رکود.

مشخصات

• جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : راجرز ,انسان ,کامل ,زندگي ,کلمه ,نيروهاي ,نيروهاي زيستي ,تمام تجربيات ,اعتقاد راجرز ,شناسي سايکولوژيست ,انسان شناسي ,انسان شناسي سايکولوژيست
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

مطالب تخصصی عمومی 2018 جملات زیبای بزرگان آبادیس بلاگر ذهن آتشین بی نصیب آواز بلوط دلنوشته های مسعود مویدی نقد و بررسی موبایل من های پرت و چرت اجتماعی و فرهنگی